U organizaciji ustanove Centar dr. Rudolfa Steinera i Lokalne akcijske grupe (LAG) „Južna Istra“ u četvrtak, 7. studenog 2024. godine, održano je predavanje pod nazivom „Biodinamička agrikultura u funkciji održive poljoprivredne prakse“. Predavanje se održalo u Domu mladih u Vodnjanu – Dignano, a predavačica je bila dr. sc. Dijana Posavec, ravnateljica Centra dr. Rudolfa Steinera. Tijekom predavanja istaknuta je važnost biodinamičke agrikulture kao pristupa koji povezuje znanstvene principe, ekološku odgovornost i održivi razvoj.

Predavanje je dio projekta LAG-a „Južna Istra“ pod nazivom „Biodinamička poljoprivreda i vitalnost hrane s posjetom biodinamičkim proizvođačima u Sloveniji“. Cilj projekta je educirati lokalnu zajednicu o biodinamičkim principima te ukazati na mogućnosti primjene takvih praksi u Istri.

U sklopu projekta organiziran je posjet biodinamičkim proizvođačima u Sloveniji, među kojima su vinarija Guerilla i Korenika&Moškon. Tijekom studijskog putovanja sudionici su imali priliku vidjeti primjenu biodinamičkih metoda u praksi, što je dodatno obogatilo njihovo razumijevanje i interes za ovu održivu poljoprivrednu praksu.

Vinarija Guerila nalazi se u selu Planina pri Ajdovščini u Vipavskoj dolini, Slovenija. Osnovana 2005. godine, vinarija se posvetila biodinamičkoj proizvodnji vina, slijedeći principe koji povezuju poljoprivredu s kozmičkim silama i prirodnim ciklusima. Vinarija uzgaja uglavnom autohtone sorte poput Pinela, Zelen, Rebula i Malvazija od bijelih te Merlot, Cabernet Franc i Barbera od crnih sorti. Berba se obavlja ručno, a fermentacija je isključivo spontana, bez dodavanja komercijalnih kvasaca. Vina odležavaju u tradicionalnim drvenim bačvama ili glinenim amforama, a pune se bez filtracije, što rezultira vinima koja odražavaju terroir i biodinamičke metode uzgoja.

Vinarija Korenika&Moškon obiteljsko je imanje smješteno u Korti, u srcu slovenske Istre. Obuhvaća 25 ha vinograda i 2,5 ha maslinika. Uz proizvodnju vina, usmjereni su i na proizvodnju djevičanskog maslinovog ulja te 100% prirodnog soka od grožda koji su ekološki i pod Demeter certifikatom.

U sklopu programa organizirana i posjeta uljari Chiavalon smještena u Vodnjanu, Istra. Uljara predstavlja vrhunski primjer moderne proizvodnje ekstra djevičanskog maslinovog ulja uz prestižni DEMETER certifikatom. Obiteljsko gospodarstvo Chiavalon obrađuje oko 25 hektara maslinika s više od 9.000 stabala maslina, fokusirajući se na autohtone sorte poput Buže, Bianchere (Istarske Bjelice), Carbonazze (Crnice), Moražole i Rožinjole (Rosulje). Zahvaljujući predanosti kvaliteti i inovacijama, uljara Chiavalon redovito osvaja priznanja na međunarodnim natjecanjima, a 2024. godine proglašena je najboljim oleoturizmom u Europi na dodjeli nagrada Premio Il Magnifico u Firenci.