Prepuna dvorana Scheierove zgrade u Čakovcu bila je jasan pokazatelj velikog interesa javnosti za edukativno predavanje pod nazivom „Utjecaj biodinamičke poljoprivrede na bioraznolikost i pčele“, održano povodom Dana planeta Zemlje, u utorak, 22. travnja 2025. godine.
Predavanje je otvorila ravnateljica ustanove Centar dr. Rudolfa Steinera, dr. sc. Dijana Posavec, predstavivši projekt BioInspire – Interreg Slovenija-Hrvatska, uz naglasak važnosti projekta za očuvanje okoliša i promicanje održive poljoprivrede. Događaje je organizirani u sklopu navedneog projekta, gdje uz ustanovu Centar dr. Rudolfa Steinera kao vodećeg partnera, sudjeluje i Kmetijsko gozdarski zavod Murska Sobota iz Slovenije.
Projekt BIOINSPIRE bavi se promicanjem biodinamičke poljoprivrede u Pomurskoj regiji i Međimurskoj županiji, kao inovativnog pristupa koji doprinosi očuvanju bioraznolikosti, zdravlju tla i proizvodnji vitalne hrane. Glavni cilj projekta je podizanje svijesti među poljoprivrednicima i stručnjacima o važnosti biodinamičkih metoda te uspostava platforme za razmjenu znanja i iskustava. Kroz edukativne događaje i prekograničnu suradnju, projekt potiče primjenu održivih i okolišno prihvatljivih poljoprivrednih praksi koje doprinose dugoročnim promjenama u načinu uzgoja hrane i očuvanju okoliša.
Uz veliko zanimanje okupljenih, predavanje je održala Kornelija Benyovsky Šoštarić, poznata promotorica održivih načina uzgoja, koja je govorila o povezanosti biodinamičkih metoda i očuvanja prirodne ravnoteže. Svoj doprinos dao je i Željko Trupković, predsjednik Udruge pčelara Međimurske županije, istaknuvši važnu ulogu pčela u očuvanju bioraznolikosti i izazove s kojima se suočavaju u suvremenim uvjetima poljoprivrede.
Edukativno predavanje je ujedno bilo i dio programa obilježavanja Dana Međimurske županije, ali i konkretan korak u provedbi aktivnosti projekta BIOINSPIRE, čiji su glavni ishodi edukacija poljoprivrednika, jačanje kapaciteta stručne javnosti te promocija biodinamičkih praksi kao odgovora na izazove današnjeg vremena. Ova prekogranična suradnja dodatno je ojačala veze između Hrvatske i Slovenije u zajedničkom nastojanju da se razviju ekološki odgovorne poljoprivredne metode i podrže zdraviji stilovi života u lokalnim zajednicama.




