U Čakovcu, 04. studenog 2016. – „Poljoprivreda je dio života, jedno nasljeđe, te koristan suživot sa prirodom, a da smo mi Međimurci toga svjesni leži u  činjenici da imamo 53.000 hektara poljoprivredne površine od čega 51.000 obradive površine, ali i da proizvodimo 20 tisuća tona jabuke“, objasnio je Matija Posavec, župan Međimurske županije, županije domaćina međunarodnog Voćarskog sajma koji je u Donjem Kraljevcu svoja vrata otvorio po 11. put. Poljoprivreda u Međimurju ima dugogodišnju tradiciju, posebice kada se radi o uzgoju voća, a ujedno se oko 25 posto hrvatske jabuke proizvede upravo na samom sjeveru zemlje. Stoga je itekako opravdano upravo u Međimurskoj županiji govoriti o voćarstvu, njegovim dobrim stranama, ali i problemima koji su ga zadesili elementarnom nepogodom, a dijalogu se pridružio i ministar poljoprivrede RH Tomislav Tolušić, koji je tijekom svog službenog posjeta Međimurju svečano otvorio sajam, te se dotaknuo ključnih tema s mnogobrojnim izlagačima u okviru obilaska sajma. „Ovaj je sajam izrazito važan za cijelu Hrvatsku, a u kontaktu s voćarima sam shvatio da u sektoru jabuke moramo nešto učiniti i nadam se da ćemo to realizirati već ove godine. Ne možemo nadoknaditi svu štetu koja je nastala, oko 900 milijuna kuna, ali ne možemo ostati slijepi i reći da ne možemo ništa. Nisam došao na mjesto ministra da bi probleme stavljao pod tepih, nego da ih rješavam i učinit ćemo sve da barem onima kojima je ovo grana od koje žive pomognemo da ovu godinu prežive te da nastave sa svojom proizvodnjom u idućoj godini“, u uvodu je naglasio ministar dodavši kako se unazad 11 godina u četiri navrata vraćao na sajam u Donji Kraljevec.

Župan Posavec pozvao ministra da pomogne našim voćarima!

Međimurski župan u svom se govoru prisjetio razgovora s međimurskim voćarom koji je računajući na 180 tona jabuka uložio sve u proizvodnju, a nakon mraza u travnju ubrao samo tonu i prodao je po cijeni od samo 2 kune. „Kada je voćnjak tom vrijednom čovjeku jedini priljev sredstava od čega živi, tim sam više zabrinut i odlučniji da pomognem. Ovo nam je prilika da možda više nego ikad pokažemo zajedništvo i sinergiju, znamo da lokalna uprava može vrlo malo učiniti, ali država može puno. Stoga pozivam ministra da kao bivši župan, čovjek koji dolazi s terena i svakodnevno komunicira s poljoprivrednicima, nađe model da im se pruži prilika za novi početak“, objasnio je i dodao da će upravo time, a zahvaljujući žuljevima međimurskih i hrvatskih poljoprivrednika dići i konkurentnost hrvatske poljoprivrede u Europi. Zaustavljanje tradicije sajmovanja u Donjem Kraljevcu ne dopušta organizator, Općina koja je ponosna da svake godine imaju čast biti regionalno središte eminentnih stručnjaka i proizvođača iz domene voćarstva, što su svojim dugogodišnjim radom te prepoznatljivošću i zaslužili. „Moram naglasiti da je ovogodišnja organizacija bila najzahtjevnija dosad te ovim putem zahvaljujem svima koji su uložili puno svog vremena da taj zadatak uspješno obavimo. Voćarski sajam u Donjem Kraljevcu uvijek je bio mjesto gdje su se pokušala iznaći rješenja za najveće probleme iz tog segmenta, pa ne sumnjam da ćemo ih zajedno iznaći i ove godine“, u svom je govoru rekao načelnik Miljenko Horvat, uz to zahvalivši ministru i županu na potpori, uz molbu da zajednički i dalje rade na zaštiti poljoprivredne proizvodnje. Zahvalio je i svim, kako ih je nazvao, hrabrim ljudima – proizvođačima i izlagačima, koji usprkos svim nedaćama i problemima uspijevaju i žele opstati. „Kako je svjetski priznat i poznat, otac biodinamičke proizvodnje rođen upravo ovdje, naša uloga i misija je širenje znanja i prakse o biodinamičkoj poljoprivredi diljem Hrvatske, ali i šire, te povećanje biodinamičkih gospodarstava uz predstavljanje istih na Voćarskom sajmu u godinama koje dolaze“, naglasila je Dijana Posavec, ravnateljica Centra dr. Rudolf Steiner naglasivši da su, iako su izuzetno izazovna vremena za hrvatsko voćarstvo, uspjeli u organizaciji sajma, te istaknula nadu da će ovim novim konceptom, energijom i pristupom sajam samo rasti i dobivati na prepoznatljivosti.

15 dobitnika plaketa na 1. hrvatskom ocjenjivanju voćnih vina

U prvom planu Sajma i ove je godine promocija voćara, njihovih proizvoda i stvaranje kontakata, a okolnosti koje su ove godine zadesile voćare, zahtijevaju  okretanje voćarske proizvodnje prema novim viđenjima uzgoja, ali i plasmanu krajnjeg proizvoda. Ovogodišnji podnaslov Sajma – „Slatke tajne voća i voćnih prerađevina“ donio je i 1. ocjenjivanje voćnih vina u zemlji. Pritom su priznanja pripala 15 proizvođača, a zlatne plakete OPG-u Črnčec Radovan, pobjedniku u tri kategorije, te OPG-u Posedi predali su ministar, župan i organizatori. Uz njih nagrađivana vina imaju IDA NOVA, OPG Koprivčić Ana, OPG Žugec Rudolf, BI-MARCT d.o.o, PG Smetko, OPG Dragan Radić, OPG Jaić Krasnik, OPG Sirovica, OPG Šafarić i Stjepan Barčanec.

Plakete su dodijeljene u okviru svečanosti otvaranja koje su uz ministra, župana i domaćine svojim dolaskom uveličali i Miljenko Rakić, načelnik sektora poljoprivrede i prehrambene industrije Ministarstva poljoprivrede RH, Zoran Vidović, zamjenik župana Međimurske županije ujedno i predsjednik Organizacijskog odbora sajma, Žaklina Jurišić, zamjenica direktora sektora za poljoprivredu, prehrambenu industriju i šumarstvo pri Hrvatskoj gospodarskoj komori, Željko Banjavčić, predsjednik Hrvatske voćarske zajednice, u ime pokrovitelja Grada Zagreba Mladen Matuna, savjetnik pročelnika Ureda za poljoprivrede i šumarstvo, Branimir Blajić, direktor Termi LifeClass Sv. Martin, gradonačelnik Murskog Središća Dražen SrpakJozsef Rittlinger, predsjednik Mađarske poljoprivredne komore – Županijske komore Baranya, te mnogi gosti iz zemlje, ali i Austrije, Slovenije, Mađarske i Srbije. Svečanost je upotpunio program Dječjeg vrtića „Ftiček“ Donji Kraljevec, nastup Zbora Osnovne škole Donji Kraljevec, ali i najmlađa sekcija djevojčica Kulturno umjetničkog društva Općine Donji Kraljevec. Nakon jubilarnog Voćarskog sajma u 2015. godini, još bolji, veći i bogatiji dvodnevni međunarodni sajam tako je priređen prvog vikenda u studenom ove godine, uz niz hrvatskih, ali i europskih proizvođača jabuke, predstavnika logistike za voćarstvo i drugih, pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede RH, Hrvatske gospodarske komore, Međimurske županije, Grada Zagreba, Termi LifeClass Terme Sv.Martin, te u organizaciji Općine Donji Kraljevec i Centra dr Rudolf Steiner.

Okrugli stol dao odgovore na ključna pitanja hrvatskog voćarstva

Ovogodišnji sajam u dva dana, petak 4. i subotu 5. studenog nudi niz predavanja, veliki izložbeni prostor, stručne skupove, radionice i degustacije s aktualnim temama iz domene voćarstva, uz niz aktivnosti pripremljenih za djecu i mlade, ali i prezentaciju učeničkih zadruga međimurskih škola. Ipak najzanimljiviji stručnjacima i proizvođačima bio je okrugli stol „Krah hrvatskog voćarstva ili prilika za novi početak?!“, na kojem je o stanju u voćarstvu, uz prisustvo ministra govorio dr.sc. Željko Prgomet te gosti predavači, uz stavljen naglasak na viđenje o trenutnim događajima i budućnosti hrvatskog voćarstva. „Ovo vrijeme je teško je za poljoprivredne proizvođače i upitna je njihova ekonomska dosljednost kako zbog prirodne nepogode smrzavanja, tako i nesređenog tržišta poljoprivrednih proizvoda gdje su proizvođači prepušteni  sami sebi, a uvozi se nekontrolirana ,nekvalitetna, jeftina i više godina stara roba“, objasnio je načelnik. Voćari su se pritom dotakli teme mraza koji je pogodio Međimursku županiju, iznijeli mišljenja na temu poreznog sustava i utjecaja na voćare, te naglasili na koji se način voćarima može pomoći u daljnjem opstanku, uz primjere dobre prakse iz Njemačke i Slovenije. „Moramo sjest jedni i dogovoriti smjernice, jer ovako možemo još vrlo malo. Ministarstvo će pomoći Zakonom o nepoštenoj trgovačkoj praksi, gdje ćemo pokušati sve u lancu staviti na jedno mjesto, zakonski regulirati i učiniti da ta naša jabuka, mlijeko ili neki drugi proizvod ima svoju cijenu kako bi sam proizvođač mogao od svoje primarne djelatnosti i živjeti, ali da su i drugi dionici, otkupljivači i trgovci više ili manje sretni“, zaključio je ministar obraćajući se više od 60 okupljenih.

Steiner logo
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.